fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

FPGA'e PROGRAM YÜKLENMESİ

FPGA program-uçucu (volitile) özellikte olduğundan programı kendi üzerinde saklamaz. FPGA’in elektriksel bağlantısı kesildiğinde program kaybolur. Bu yüzden FPGA tekrar kullanılacağı zaman, programın da yeniden yüklenmesi gerekir.

Programın her seferinde uçmasının önüne geçmek amacıyla FPGA ile birlikte konfigürasyon elemanı kullanılmalıdır.

FPGA; bilgisayar, mikrodenetleyiciler veya Boot-PROM kullanılarak konfigüre edilebilir:

Aslında FPGA programlamak (konfigüre etmek) demek, özel pinleri yarımıyla 1 ve 0’lardan oluşan anlamlı veri paketlerini FPGA’e göndermek demektir.

FPGA’in  iki modu vardır.

Konfigürasyon modu: Güç verildiğinde FPGA, konfigürasyon moduna geçer. Bu modda FPGA bekleme durumundadır ve bütün çıkışları pasiftir. FPGA programlaması bu aşamada yapılır.

Kullanıcı modu: Yükleme bittikten sonra, FPGA kullanıcı moduna girer ve pinleri aktif hale gelir. Böylece FPGA kendine verilen görevi yerine getirmeye başlar.

Altera ve Xilinx FPGA'lerinin konfigürasyon yöntemleri benzerdir. FPGA programlarken aşağıdaki iki arayüzden biri kullanılır.

JTAG (Joint Test Action Group) Arayüzü

1980 yıllında geliştirilen bir IEEE standardıdır. Günümüzde entegre devrelerde  hata ayıklamak için kulanılan en yaygın metoddur. JTAG kullanmak isteniyorsa, tasarımlarda FPGA gibi JTAG uyumlu entegreler kullanılmalıdır.

FPGA’in bütün I/O pinleri JTAG arayüzü (interface) ile kontrol edilebilmektedir. Böylelikle JTAG’in kendine özgü komutları (proprietary JTAG commands) kullanılarak FPGA programlanabilmektedir.

JTAG Nasıl Çalışır?

JTAG beş adet sinyalden oluşan bir seri veri yoludur:

Tek bir JTAG portu bir yada daha fazla cihaza bağlanabilir. Bu şekildeki çoklu cihaz kullanımında, JTAG zinciri (JTAG chain) oluşturulur. TMS ve TCK pinleri bütün cihazlara doğrudan bağlanır. Bir cihazın TDI pini, diğer cihazın TDO pinine bir zincir oluşturacak şekilde bağlanır. Bir ana (master) kontrolcü ise zinciri tamamlar.


Zincir içerisindeki bütün cihazların kendine özel kimlik kartları (ID) vardır ve bu sayede  bilgisayar zincir içerisindeki bütün cihazları ayırt edebilmektedir.

JTAG pinleri genelde ayrılmış özel (dedicated) pinlerdir ve yanlızca bu amaç için kullanılır.

Test edilecek devreyi bilgisayara bağlamak için JTAG kablo kullanılmalıdır. Bu kablo; eternet, USB ve paralel arayüzlerinden birine sahip olabilir. 

Synchronous Serial Arayüzü

Bir bitlik bu data/clock arayüzü ile FPGA’e senkronize bir şekilde birer bit gönderilir. Bu arayüzde kullanılan pinlerden aşağıda belirtilen beş tanesi en önemlileridir:

init_b ve done pinleri open-collector pinleridir. Bu yüzden bu pinlere bağlantı yaparken birer adet pull-up direnci kullanılmak zorundayız.

                                                                    

Konfigürasyonla ilgili daha detaylı bilgiye sitemizin Altera sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.