fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * Giriş

 * Proje Oluşturma

  * Projeyi Çalıştırma

 

İLK ANDROID PROJEM

Bu örneğimde basit bir android projesini sizlerle paylaşacağım. Örneğimiz üç kısımdan oluşak. Birinci kısımda Android ve araçları hakkında kısa bir bilgi sunacağım. İkinci kısımda android uygulamalarının geliştirildiği geliştirme ortamının nasıl oluşturulacağını anlatacağım. Üçüncü ve ve son kısımda ise basit bir örnek uygulama geliştireceğiz.

Android Nedir?

Android linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android açık kaynak kod yapısına sahip olup ilk olarak akıllı telefonlar ve tablet bilgiasyarlar gibi dokunmatik ekrana sahip cihazlar için üretilmiştir. Android'de C, C++ ve Java programları kullanılarak uygulamalar geliştirlebilir. Ama yaygın kullanım Java şeklidedir.

Android uygulamaları kısaca "andoid app" olarak gösterilir. Android app'lar yaygın olarak java dili kullanılarak oluşturulur. Uygulama geliştirmek için android yazılım geliştirme kiti (SDK) kullanılır. SDK; hata ayıklayıcısı, yazılım kütüphanesi, QEMU tabanlı bir cep telefonu emülatörü ve örnek kodlar gibi araçları içeren kapsamlı bir dizi içerir.

SDK içerisinde bulunan QEMU tabanlı cep telefonu emülatörü oluşturulan uygulamaların gerçek cihaz gerektirmeden bilgisayar üzerinde simülasyonunun yapılmasına olanak sağlar.

Android uygulamaları geliştirilmesi için bir adet Entegre Geliştirme ortamına (IDE) ihtiyaç duyulur.  Resmi olarak desteklenen entegre geliştirme ortamı eclipse 'dir.

 

 

 

Android Geliştirme Ortamının Hazırlanması

Adndoid uygulaması oluşturabilmek için android geliştirme ortamının oluşturulması gerekir. Bunun için uygulama geliştireceğimiz bilgisayarımıza birkaç program indirip, onları bilgisayarınıza kurmanız gerecek.

Uygulama ortamı için aşağıdaki verilen işlemleri gerçekleştireceğiz.

  1. Java Yazılımının Yüklenmesi
  2. Andorid SDK indirilmesi
  3. Eclipse IDE indirilmesi
  4. Gerekli Android API dosyalarının indirilmesi
  5. Uygulama geliştirme.

1- Java Yazılımının Yüklenmesi (JDK)

Bizim oluşturacağız uygulamar Java tabanlı uygulamalar olacağı için, bilgisayarınızda Java yazılımının yüklenmesi gerekir. Java yazılımı bilgisayarınızda yüklü değil ise http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html sayfasından işletim sisteminize uygun olan java yazılımını indirebilirsiniz.

Benim işletim sistemim 64 bit Windows 7 işletim sistemi olduğu için Windows x64 versiyonunu indirdim.

Programı indirdikten sonra programın bilgisayara kurulumunu yapalım.

2- Android Araçlarının İndirilmesi

Bu bölümde android uygulaması için gerekli olan SDK ve eclipse araçlarını tek tek inidebileceğiniz gibi bu iki programı  tek bir paket halinde de indirebilirsiniz.  ADT (Android Geliştirme Araçları) bundle ismi verilen bu paketi http://developer.android.com/sdk/index.html sayfasından iindirebilirsiniz.

ATD bundle aşağıdaki araçları içerir.

Aynı internet sayfasında android araçları için gerekli olan sistemin özelliklerine bakabilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyalar zipli olarak bilgisayarınıza inecek. Zipli dosyaları unzip yapalım. Ardından bu dosya içerisinde bulunan eclipse dosayasının içerisindeki uygulamasına tıklayalım ve eclipse uygulamasını açalım.

Uygulama Workspace Lancher diyalog kutusunu açacak. Bu alanda bütün proje dokümanlarının kaydedileceği çalışma alanı dizinini girmeniz gerekecek. Ben çalışma alanı olarak aşağıdaki dizini diyalog kutusuna girdim.

Çalışma alanının dizinini girdikten sonra Ok basıp, diyalog kutusunu kapatalım.

Eclipse aracında ilk açılan Welcome penceresini kapattıktan sonraki tablo aşağıdaki gibi olacaktır.

3- Gerekli Android API dosyalarının inidirilmesi

Eclipse aracının araç çubuğunda simgesine tıklayıp, Android SDK Manager diyalog kutusunu açalım. Bu diyalog kutusunda istediğiniz API'nin dosyalarını indirebilirsiniz.

Artık android projemizi oluşturmaya başlayabiliriz.

2

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.