fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * Uygulama #1 

  * Uygulama #2

ANDROID YENİ AKTİVİTE OLUŞTURMA

Bu örneğimizde main aktiviteye ek olarak yeni bir aktivite oluşturacağız. Main activite bir buton ve metin alanından oluşacak. Diğer aktivite ise sadece metin alanından oluşacak. Butona bastığımızda diğer aktivite açılacak ve main aktivitede bulunan metin, diğer aktivite üzerinde bulunan metin alanı içerisinde gözükecek. Ayrıca android uygulamalarında ses yapısının nasıl kullanıldığını göstermek için uygulamaya diğer aktivitenin açılması ile birlikte akra tarafta sürekli çalan bir ses efekti ekleyeceğiz.

Projemize başlamadan önce android termonolojisine kaldığımız yerden devam edelim.

Görünüm Ve Görünüm Grup Nesneleri

Adroid uygulamalarında grafiksel kullanıcı arayüzü; görünüm(view) ve Görünüm Grup(ViewGroup) nesnelerinin hiyerarşik yapıda bir araya getirilmesinden oluşur. Görünüm nesneleri genellikle buton, metin alanı gibi kullanıcı arayüzü araçlarıdır (UI Widgets). Görünüm Grup nesneleri ise görünmez nesneler olup, görünüm nesnelerini içeririr. Bu nesneler içerdikleri görünüm nesnelerinin nasıl yerleşileceğini tanımlarlar.

Yeni Proje Oluşturma

Artık programımıza başlayabiliriz. Eclipse projesini açalım ve yeni bir proje oluşturalım. ANDROID BUTTON VE METİN UYGULAMASI örneğinde yaptığımız gibi main activiteye bir buton ve metin alanı yerleştirelim. Proje görünüm penceresinde Button nesnesini seçelim ve Properties penceresinde Text elemanının yanında bulunan "button" ifadesi yerine "gönder" ifadesini yazalım. Bu işlem ile buton üzerinde yazan etiketi değiştirmiş oluruz.

Yeni Aktivite Ekleme

Örneğimize adroid uygulamasına yeni bir activite ekleyerek başlayalım. Bunun için eclipse programında araç çubuğunda New simgesine tıklayalım. Açılan New Diyalog kutusunda Android başlığı altında yer alan Android Activity'i seçelim bir sonraki işlem için Next'e basalım.

Create Activity diyalog kutusunda Balank Activity seçeneğini seçelim ve bir sonraki işlem için Next'e basalım.

Blank Activity diyalog kutusunda "Activity Name" kısmına oluşturacağımız yeni aktivitenin ismini girelim. Bu ismin main activiteden farklı olmasına dikkat edelim." Hierarchical Parent" kısmına main activite ismini girelim. Bu işlem oluşturacağımız yeni activitenin hiyerarşik olarak main activiteye bağlı olduğunu gösterecek. Ardından Finish'e basıp, yeni activite oluşturma işlemini tamamlayalım.

Artık oluşturduğumuz activiteyi Package Explorer penceresinde görebiliriz. res/layout dizini içerisinde yeni oluşturmuş olduğumuz activitenin .xml dosyasını açalım. Activite görünümünde bulunan "Hello World!" ifadesini silelim. Bu activiteye main activitesinden farklı olarak bir arka plan ekleyelim. Bunun için  arka plan olarak belirleceğimiz bir resmi res/drawable-hdpi dizinine  kopyalayalım.

Propeties penceresinde Background kısmında simgesine tıklayalım ve "Reference Chooser" diyalog kutusunu açalım. Bu diyalog kutusunda Drawable başlığı altında, arka plan olarak eklediğimiz resmi seçip, OK'e basalım.

Bu işlem ile activity arka görünümünün değiştiğini göreceksiniz. Bu görünüme bir adet metin alanı ekleyelim ve bütün değişiklikleri kaydedelim.

2

 

 

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.