fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * Giriş

 * C Yazılımı

 * Yeni Proje Oluşturma

  * ISIS'de Simülasyon

Keil uVision ARM Geliştirme Aracında Proje Oluşturma

Keil uVision4 programını açalım. Menü çubuğunda Project >> New uVision Project seçelim.


"Create New Project" diyalog kutusunda projenin kaydedileceği dizin ile proje ismini girelim ve Save/ Kaydet butonuna basalım. Bu "Select Device for Target" diyalog kutusunu açacak. Bu diyalog kutusunda projede kullanacağımız mikrodenetleyiciyi seçelim.

Açılan uyarı penceresinde OK'e tıklayalım. Artık oluşturduğumuz projeyi uVision4 programının Project penceresinde görebiliriz.

Sıradaki işlem projeye C dosyası ekleme işi olacak. Menü çubuğunda File >> New seçelim. Açılan Text dosyasına .c uzantısı ile birlikte bir isim verip, proje klasörüne kaydedelim. Biz text dosyasına main.c ismini verdik.

Menü çubuğunda Project >> Manage >> Components, Environment, Book seçelim. Açılan pencerenin Groups bölümünde New(Insert) butonuna basıp projeye yeni bir grup dosyası ekleyelim ve dosyaya bir isim verelim.

Components, Environment, Book diyalog kutusunda Groups bölümünde oluşturduğumuz dosyayı seçip, Add Files butonuna tıklayalım. Açılan "Add Files to Group" diyalog kutusunda daha önce oluşturduğumuz .c dosyasını seçelim. Ardından sırasıyla Add ve Close butonuna basalım ve diyalog kutusunu kapatalım.

Components, Environment, Book diyalog kutusunda OK'e basıp, diyalog kutusunu kapatalım. Artık oluşturduğumuz dosyaları Project penceresinde görebiliriz. Project penceresinde main.c dosyasına çift tıklayıp dosyayı açalım. Bir önceki bölümde oluşturduğumuz C kodunu bu dosyaya yazıp, dosyayı kaydedelim.

uVision programında project penceresinde Target 1 (En üst dosya) dosyasını seçelim. Ardından Project >> Options for Target'ı  seçip, Options for Target diyalog kutusunu açalım. Bu diyalog kutusunun Device kısmında Xtal (Mhz) kısmına mikrodenetleyicinin sistem saat frekansını girelim. Biz örneğimizde sistem saat frekansını 10 Mhz olarak girdik.

Herhangi bir geliştirme kartınız yoksa oluşturduğunuz projeyi uVision programının simülasyon uygulamasında test edebilirsiniz. Bu uygulamayı aktif etmek için Options for Target diyalog kutusunun Debug kısmında "Use Simulator" opsiyonunu seçelim. Ardından OK'e basıp, diyalog kutusunu kapatalım.

Artık projeyi derleyip, mikrodenetleyiciye yükleyeceğimiz .axf uzantılı dosyayı oluşturalım. Bunun için menü çubuğunda Project >> Build Target'ı yada araç çubuğunda simgesini seçelim. Program hatasız derlendiğinde Build Output penceresinde aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mesajı oluşur.

"ilk_arm_projem.axf" - 0 Error(s), 0 Warning(s).

Project penceresinde main.c dosyasının altında bulunan lpc21xx.h başlık dosyasına çift tıklayıp, dosyayı açalım. Dosyayı incelediğinizde bir önceki bölümde oluşturduğumuz c kodu size daha anlamlı gelecektir.

İsterseniz uVision4 programında projenin simülasyonunu yapabilirsiniz. Bunun için menü çubuğunda Debug>> Start/ Stop Debug Session'u seçelim. Menü çubuğunda Peripherals >> GPIO'u seçelim. Bu GPIO uygulamasında kullanılan register'ları açacak. Ardından menü çubuğunda Debug >> Run'ı seçip, hata ayıklama işlemini başlatalım.

Örneğimize Proteus ISIS programında projemizin simülasyonu yaparak devam edelim.

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.