fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

* Giriş

* Gömülü Sistem
   Programlama

 * C ile Gömülü C Arasındaki
    Farklar

GÖMÜLÜ C ( Embedded C)

Etrafımıza baktığımızda, kendimizi çok çeşitli gömülü sistemlerle sarıldığını görürüz. Bu sistem bir dijital kamera, ya da cep telefonu veya bulaşık makinesi olabilir. Bu araçların hepsi kendilerine özgü çeşitli işlemcilere sahiptirler. Tabi ki bu işlemcilerle birlikte bir gömülü yazılıma. Donanımın gömülü sistemin vücudunu oluşturduğunu varsayarsak, gömülü sisteminin işlemcisi vücudun beynini, gömülü yazılım ise ruhunu oluşturur. Gömülü yazılım gömülü sistemin işleyişini belirler.

Microişlemci tabanlı sistemlerin ilk yıllarına bir göz attığımızda programların assembler kullanılarak geliştirildiğine şahit oluruz. O yıllarda yapılan geliştirmelerde programların ne yaptığını bulmak için bir mekanizma söz konusu değildi. Programların doğru çalışmasını kontrol etmek için led ve anahtar gibi harici cihazlar kullanılıyordu. Yalnızca bazı şanslı geliştiriciler simülasyon araçları kullanıyorlardı. Fakat  bu araçlar çok pahalıydı ve çok güvenilir değillerdi.

Zaman ilerledikçe assembly kullanımı azalmaya başladı ve gömülü programla dili seçimi yavaş yavaş C dili üzerine kaymaya başladı. C, günümüzde gömülü işlemci ve denetleyicilerde kullanılan en yaygın programlama dilidir. Bununla birlikte çok yüksek zamanlama doğruluğu, kod boyutu verimliliği gerektiren yerlerde kodun bazı bölümlerinde assembly dili hala kullanılmaya devam etmektedir.

C dili Kernighan ve Ritchie tarafından 8Kbaytlık bir boşluğa sığabilecek ve taşınabilir olan bir işletim sistemi yazmak amacıyla geliştirilen bir dildir. O yıllarda UNIX işlemci sistemleri üzerinde uygulanıyordu ve işlemci sistemi geliştirme amacıyla kullanılıyordu. Programcılara oldukça kompakt kod yazma imkanı sunuyordu. Bu özelliği hackerlar arasında dil kullanım seçiminde C diline ün kazandırmıştı.

Assembly dilinde oluşturulan programların işlemci özgü olması, programların sistemler arasında taşınabilir olmamasını neden oluyordu. Bu dezavantajı aşmak için, tasarımcıların gömülü sistemlerde C dahil olmak üzere birçok üst düzey dile yönelmelerine neden olmuştur. Bu geçiş aşamasında PLM, Modula-2 , Pascal gibi diller de gömülü sistemlerde kullanılmasına rağmen geniş kabul bulmamıştır. Bu dillerin arasında C yalnızca gömülü sistemlerde değil masaüstü uygulamalarında(bilgisayar) da geniş kabul gördü. Günümüzde C genel amaçlı uygulamalar için ana dil olma özelliğini kaybetmiş olsa da gömülü programlamada hala popülaritesini korumaktadır.

C’nin Gömülü sistemlerinde geniş kabul görmesi nedeniyle derleyiciler ve ICE gibi destek araçları geliştirilmiştir. Bu ise gömülü sistemlerde C yi kullanan programlayıcıların işlerini oldukçe kolaylaştırmaktadır.

 

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.