fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

ARM MİMARİSİ

Advanced RISC Machine (Gelişmiş RISC Makinesinin ) kısaltması olan ARM Mimarisi, RISC işlemci yapısına uygun olarak tasarlanmış bilgisayar işlemci ailesini ifade eder. Bu mimarinin geliştiricisi ismini de verdiği ARM firmasıdır. Bu firma elektronik chip üreten bir firma değildir. Yalnızca chip üretici firmalara işlemci mimarisi tasarlamaktadır.

1980 yılından beri geliştirilen bu mimari günümüzde yaygın olarak 32 bit işlemcilerde kullanılmaktadır. ARM işlemcilerin yapısı düşük güç tüketimi, yüksek performans gibi özelliklerden dolayı sektörde açık ara lider durumdadır. Özellikle düşük güç tüketimine sahip olması cep telefonları, PDA ve taşınabilir cihazlarda tercih edilme nedenidir.

NXP, Samsung, NEC ve ATMEL ARM mimarisi ile işlemci üreten büyük firmalardan bir kaçıdır.

Aşağıda resimde ARM mimari ailesini bulabilirsiniz.

ARM mimarisinde 3 temel grup bulunmaktadır:

  1. Klasik ARM işlemciler: ARM7, ARM9, ARM11
  2. Gömülü sistemlere yönelik ARM işlemciler: Cortex-M0,  Cortex-M0,  Cortex-M0,  Cortex-M0,  Cortex-M0,  Cortex-M0
  3. Uygulama seviyesindeki ARM işlemciler: Cortex-A5,  Cortex-A8,  Cortex-A9,  Cortex-A15

1) Klasik ARM işlemciler: 

Bu gruptaki işlemciler daha çok mikrodenetleyicilerin çekirdeklerini oluşturmaktadırlar. Motor kontrolü, sinyal işleme gibi donanım seviyesine yakın işlemlerde kullanılmaktadır. Klasik ARM çekirdekleri en eski ARM ürünlerinden ve kullanımları giderek azalmaktadır. Bunların yerine Cortex M ve R serisi ARM çekirdeklerinin kullanımı tavsiye edilmektedir.

2) ARM Cortex Embedded İşlemciler:

Cortex M ve R serileri: Bu seri, deterministik bir şekilde çalışması gereken gerçek zamanlı ve düşük güç tüketimi gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. NXP Semiconductors, STMicroelectronics, Texas Instruments, ve Toshiba gibi işlemci üreticileri bu çekirdeğe sahip mikrodenetleyici ürünleri sunmaktadırlar.

3) ARM Cortex Uygulama İşlemcileri:

Cortex –A Serisi uygulama işlemcileri

Son dönemde hayatımızda oldukça büyük yer tutan akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar gibi son kullanıcı ürünlerinin birçoğunda bu serideki çekirdeklere sahip işlemciler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse iPhone, iPad, Samgung Galaxy Tablet, RIM Playbook gibi ürünlerde Cortex-A serisi ARM tabanlı mikroişlemciler bulunmaktadır. Bu seri daha çok yüksek performans gerektiren son kullanıcı uygulamalarının üzerinde çalışacağı platformlarda kullanılmaktadır.

Cortex-A8 Çekirdeğe sahip işlemcilerden bazıları:

Texas Instruments OMAP3xxx series, FreeScale i.MX51-SOC, Apple A4, ZiiLABSZMS-08, Samsung Hummingbird S5PC100/S5PC110 , Qualcomm SnapdragonQSD8x50(A)/MSM7x30/MSM8255, Marvell ARMADA 500/600


Cortex A9 Çekirdeğine sahip işlemcilerden bazıları:

Texas Instruments OMAP4430/4440, ST-Ericsson U8500 / U5500, Nvidia Tegra2, Qualcomm Snapdragon QSD8672/MSM8260/MSM8660, Samsung Orion, STMicroelectronics SPEAr1310, Xilinx Extensible Processing Platform,[34] Trident PNX847x/8x/9x STB SoC, Freescale i.MX6

GÖMÜLÜ ARM GELİŞTİRME ARAÇLARI

Arm geliştirme araçları aşağıdaki kısımlardan oluşur. Günümüzde bu araçların hem lisanslı (ücretli) hemde açık kaynak(ücretsiz) olanlarını temin etmek mümkündür.

Yazılım

  1. IDE - Entegre Geliştirme Ortamı
  2. Derleyici
  3. Hata Ayıklayıcı
  4. Simülator

Donanım

  1. JTAG Hata ayıklama probu
  2. Geliştirme Kartları

Açık Kaynak/Ücretsiz Araçlar

Lisanslı Araçalar

ARM Mimari İşlemcilerde Kullanılan RTOS'lar (Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri)

Açık Kaynak/Ücretsiz RTOS'lar

Lisanslı RTOS'lar

 

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.