fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * Giriş 

 * UDP Projesi Oluşturma

 * Kesme - Zamanlayici

 * UDP Komutu 

  * Ana Kod

SDK Aracı İle Sistem Yazılımını Oluşturma

Bu kısmımızda işlemci sisteminin C kodunu hazırlayacağız. Bu kod ile herhangi bir bilgisayardan FPGA'e ethernet üzerinden gelen UDP verisini tekrar aynı bilgisayara göndereceğiz.

SDK aracı ile sistem yazılımına başlamadan önce sistemin donanımını FPGA yükleyelim. Bunun için araç çubuğunda "Program FPGA" simgesine tıklayalım ve açılan Program FPGA diyalog kutusunda Program butonuna basalım.

Bellek ve Çevre Elemenları Testi

Örneğimize işlemci sisteminde bulunan bellek ve çevre elemanlarını test ederek başlayalım. Bellek elemanlarını testi için Menü Çubuğunda File >> New >> Xilinx C Project tıklayalım.

New Project penceresinde sol alt köşede bulunan taslak tasarımlardan Memory Tests seçelim ve sırasıyla Next'e ve Finishe'e basıp proje oluşturma işlemini tamamlayalım.

Eğer aşağıda verilen bir türde hata ile karşılaşırsanız bunun anlamı FPGA içerisindeki bellek olarak tayin ettiğimiz blok RAM'lerin program için yeterli kapasitede olmamasıdır.

Çözüm için program belleği olarak DDR SDRAM'i tayin etmemiz gerekir. Bunun için Project Explorer penceresinde memory_test_0 başlığı altında yer alan lscrict.ld ifadesine tıklayalım. Sağ tarafta açılan lscript.ld kımnında Section to Memory Region Mapping kısmında bulunan section'ların bellek alanlarını DDR SDRAM olarak değiştirelim.

Artık bellek test programını FPGA yükleyebiliriz. RS232 uyarılarını SDK programının STDIO özelliğini kullanıp, SDK konsolunda görebiliriz. STDIO aktifleştirmek için Menü Çubuğunda Run >> Run Configurations seçelim. Açılan Run Configurations penceresinin sol kısmında "Xilinx C/C++ ELF" başlığına çit tıklayalım. Bu başlığın altında açılan "memory_tests_0 Debug" ifadesini seçelim. Sağ kısımda STDIO Connection kısmında "Connect STDIO to Console" seçelim ve port ayarlarını yapalım. Ardından sırasıyla Apply ve Run butonlarına basıp, programı FPGA yükleyelim.

Programı yükledikten sonra SDK konsolunda aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mesajı alırız.

Çevre elemanları testi için

İsterseniz Bellek elemanlarını testinde yaptığımız işlemleri çevre elemanlerı içinde yapabilir ve çevre elemanlarını test edebilirsiniz. Bunun için Menü Çubuğunda File >> New >> Xilinx C Project tıklayalım. New Project penceresinde sol alt köşede bulunan taslak tasarımlardan Peripheral Tests'i seçelim. Yukarıda bahsettiğimiz gibi programı FPGA yükleyelim. Yükleme sonucunda aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mesajı alırsınız.

Artık UDP programını oluşturabiliriz.

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.