fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * While Döngüsü

 * For Döngüsü

  * Shift Register

FOR DÖNGÜSÜ

Bu kısımda Labview programında for döngüsünün nasıl uygulandığını sizlerle paylaşacağım. Bu kısımda C dilinde ki for(i=i;i<10;i++) fonksiyonunu Labview'de gerçekleştireceğiz.

Labview'de yeni bir proje oluşturalım ve projeye yeni bir VI ekleyelim. Oluşturduğumuz blok diyağramın üzerine gelip, sağ tıklayalım. Açılan Functions menüsünde Programming > Structures > For Loop'u seçelim.

Ardından blok diyagram üzerine gelip istediğimiz bir yere boş kutu yapacak şekilde yerleştirelim.

Yukarıdaki resimdeki kutu for döngüsünün sınırlarını gösterir. Programı bu kutu içerine yazacağız. Kutu içerisinde simgesi döngü sayısını gösterir.Kutu içerindeki ifadesi döngü değişkeni olup, döngünün kaç defa döndüğünü gösterir.

Örneğimize döngü sayısını belirleyerek devam edelim. Bunun için simgesi üzerine fare ile gelip sağ tıklayalım ve açılan menüden "Create Control" ifadesini tıklayalım. Bu işlem ile for döngüsünün döngü sayısını Front panelde kontrol etme imkanını sağlamış oluruz.

Ardından klavyeden Crtl + Space basıp, Quick Drop diyalog kutusunu açalım. Araştırma kutusuna "Add" ifadesini yazalım.

Ardından Add bloğunu, blok diyagram üzerine yerleştirelim ve aşağıdaki bağlantıları yapalım.

For döngüsü, döngü dışındaki ifadeler ile iletişimini tunnel'lar (tünel)  ile sağlar. Yukarıdaki resimde kırmızı yuvarlak içerisine alınan bir tunnel görebilirsiniz. Labview'de tunnel modunu değiştirebilir ve dışarıya verilecek ifadenin türünü belirleyebilirsiniz.

For döndüsü Labview uygulamalarında dizi oluşturmak için kullanılan yöntemlerden biridir. For döngüsünün tunnel modu indexing yani dizi modudur.

For döngüsü üzerinde yer alan tunnel'a gelip, sağ tıklayalım ve açılan menüden Create > Indicator seçeneğini seçelim.

Front panele geri dönüp, programı koşturalım. Program sonunda aşağıdaki tabloyu elde ederiz.

Peki "for döngüsünün çıktısını dizi olarak almak istemiyorsak. Sadece son değerini almak istiyorsak ne yapmalıyız. Bu sorunun çözümü için:

Blok diyagrama geri dönelim ve tunnel'e sağ tıklayalım. Açılan menüde Tunnel Mode > Last Value seçeneğini seçelim. Tunnel'e bağlı olan dizi türünde olan indikatör silelim ve tekar fareye sağ tıklayıp bir indikatör ekleyelim. Tunnel'in modu numerik olarak değiştirildiği için, yeni ekleyeceğimiz indikatör numerik türde olacaktır. Bu değişimi yapmazsanız programda hata ile karşılaşırsınız.

Programı tekrar koşturduğumuzda front panelde aşağıdaki tablo ile karşılaşırız.

Okuyucularımıza bir soru?

Şu ana kadar for ve while döngüzünde sayici = döngü değişkeni +1 ifadesini gerçekleştirdik. Norma bir C dilinde sayıcı işlemini sayici+=1; şeklinde gerçekleştiririz. Bunun açılımı sayici =sayici +1; şeklindedir.

Peki Labview'de sayici+=1; ifadesini nasıl gerçekleştirebiliriz.

Okuyucularımızdan istediğimiz bir sonraki konumuz olan shift register bölümüne geçmeden yukarıdaki ifadenin labview'de yapmaya çalışmaları.

İyi eğlenceler.

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.