fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * While Döngüsü

 * For Döngüsü

  * Shift Register

WHILE DÖNGÜSÜ

Bu kısımda Labview programında while döngüsünün nasıl uygulandığını sizlerle paylaşacağım. Labview'de while döngüsü, döngü şartı sağlanana kadar yani döngü şartı True olana kadar döngü işlemine devam eden bir programlama bloğudur. Döngü şartı sağlandığında (true) döngüden çıkılır.

Labview'de yeni bir proje oluşturalım ve projeye yeni bir VI ekleyelim. Oluşturduğumuz blok diyağramın üzerine gelip, sağ tıklayalım. Açılan Functions menüsünde Express altında bulunan Execution Control panelinden While Loop'u seçelim.

Ardından blok diyagram üzerine gelip istediğimiz bir yere boş kutu yapacak şekilde yerleştirelim.

Yukarıdaki resimdeki kutu while döngüsünün sınırlarını gösterir. Programı bu kutu içerine yazacağız. Kutu içerisinde simgesi döngü koşulunu gösterir. Bu koşul sağlandığında (true olduğunda)döngüden çıkılır. Kutu içerindeki ifadesi döngü değişkeni olup, döngünün kaç defa döndüğünü gösterir.

Artık döngü içerisindeki kodu yazmaya başlayabiliriz. Bu örneğimizde 50'e kadar sayan bir sayıcı tasarlayacağız.

Programımıza 1 adet toplayıcı ekleyerek devam edelim. Bunun için Functions aracında Programming > Numeric > Add tıklayalım ve toplayıcı modülünü blok diyagrama yerleştirelim.

Ardından Functions Programming > Comparison > Greater blogunu seçip, blok diyagrama yerleştirelim. Örneğimizdeki sıradaki işlem bloklar arasındaki bağlantıları yapmak olacak. Öncellikle add bloğu ile i döngü değişkeni arasındaki bağlantıyı yapalım.

Sayıcı yapabilmemiz için (sayici = döngü sayisi +1) Add bloğunun diğer bacağına 1 değerini eklememiz gerekir. Bunun için add bloğunun üzerine fare ile gelelim ve ekleme yapacağımız add bloğunun bacağına sağ tıklayalım. Açılan menüden Create > Constant ifadesini seçelim.

Ardından bu değeri 1 olarak değiştirelim.

While döngüsü içerindeki diğer bağlantıları aşağıdaki gibi yapalım.

Sayıcının değerlerini görebilmek için programa indikatör eklememiz gerekecek. Bunun için while döngüsünün kenarında bulunan mavi ve yeşil noktaların üzerlerlerine gelip, sağ tıklayalım. Açılan menüden Create > Indicator ifadesini seçelim.

Döngü içerisinde Sayıcının ve döngü sayısının değerini izleyebilmek için döngü içerisine iki adet numerik indikatör yerleştirelim. Bunun için Front Paneli açalım. Front Panel üzerinde sağ tıklayıp, Controls menüsünü açalım. Controls menüsünde Silver > Numeric > Numeric Indicator (Silver) seçelim ve programa iki adet indikatör ekleyelim.

Ardından blok diyagrama geri dönelim ve indikatörlerin bağlantılarını aşağıdaki gibi yapalım.

Sıradaki işlem döngüye gecikme eklemek olacak. Bunun için blok diyagram içerisinde sol tıklayalım ve Functions menüsünü açalım. Function menüsünde Programming > Timing > Wait Until seçelim ve gecikme bloğunu döngünün içerisine yerleştirelim.

Gecikme blogunun üzerine fare ile gelip, sağ tıklayalım. Açılan menüden Create > Constant seçelim. Ardından gecikme değeri olarak 400 girelim. Bu her döngü için 400 ms gecikme uygulayacaktır..

Program içerisinde blokların üzerine gelip klavyeden Ctrl + H basarsanız, o blok hakkında kısa bir açıklama bulabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki diyalog kutusu gecikme bloğuna ait bir yardım kutusudur.

Artık run simgesine basıp programı koşturabiliriz.

iyi eğlenceler.

 

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.