fpganedir.com'da ara

fpganedir mail

 * Labview #1

  * Labview #2

İLK LABVIEW PROJEM

Bu kısımda Labview programını kullanarak basit bir proje oluşturacağım. Bu projemdeki amacım Labview programı ile yeni tanışan tasarımcılar için labview araçlarının neler olduğunu, labview'de projelerin nasıl oluşturulup test edildiğini göstermek olacak.

Labview (Laboratory Virtual Instrumentation Engineering Workbench) National Instruments firmasının geliştirmiş olduğu bir grafiksel tasarım programıdır. Bu programda tasarım klasik yazılım dillerinde kullanılan metinler yerine görsel bileşenler kullanılarak oluşturulur. Bu ise tasarımcıya daha kolay ve zevkli tasarım yapma imkanı sağlar.

Labview programını National Instruments'ın sitesinden indirip, deneme sürümü sayesinde bellirli bir süre kullanabilirsiniz. Bende bu projemi deneme sürümünde oluşturdum.

Programı kurduktan sonra simgesine basıp  Labview programını açalım. Açılan Labview penceresinde Create Project simgesine tıklayalım.

Açılan "Create Project" penceresinde Blank Project'i seçelim. Bu işlem bize boş bir proje oluşturacak.

Oluşturduğumuz yeni proje, programda aşağıdaki gibi görünecek.

Örneğimize projeye VI ekleyerek başlayacağız. VI (virtual instruments) front panel ve blok diyagram adı verilen iki dosyadan oluşan ve tasarımın yapıldığı labview aracıdır. Tasarım yapılırken hem blok diyagram hemde front panelden yararlanılır. Blok diyagram asıl tasarımın yapıldığı araçtır. Front panel ise yardımcı bir tasarım aracı olup, tasarımın simülasyonu yapmak için kullanılır.

Projeye yeni VI eklemek için Menü çubuğundan File >> New VI seçeneğini seçelim yada klavyeden Crtl + N tıklayalım.

Bu işlem biri front panel diğeri ise blok diyagram olmak üzere iki dosya açacaktır.

Artık tasarımımızı oluşturmaya başlayabiliriz. Bu tasarımımızda iki butonu "ve" kapısından geçirip bir led'de bağlayacağız. Tasarıma öncelikle buton ve ledleri yerleştirerek başlayalım. Front paneli üzerine fare ile gelip sağ tıklayalım. Açılan kontrol panelinden 1 adet LEDS kütüphanesinden "Round led" ve 2 adet Button kütüphanesinden "Push Button" seçelim ve Front panel üzerinde uygun yerlere yerleştirelim.

Ardından yerleştirdiğimiz led ile buttonların isimlerinin üzerine tıklayıp, isimlerini değiştirelim.

Sıradaki işlem buttonların arasına bir "V"e kapısı koyup, gerekli bağlantıları yapma işi olacak. Bunun için Blok diyagramı açalım. Eğer blok diyagram açık değilse front panelin menü çubuğundan Window >> Show Block Diagram ifadesini tıklayıp, blok diyagramı açabilirsiniz. Blok diyagramı açtığınızda Front panelde yerleştirdiğimiz led ve buttonların bu diyagrama otomatik olarak yerleştirildiğini göreceksiniz.

Blok Diyagramın üzerine gelip sağ tıklayalım. Açılan function aracından Programming >> Boolean >> And simgesini seçelim ve Blok diyagram içerisinde uygun bir yere yerleştirelim. Bu işlem ile tasarıma bir "ve" kapısı eklemiş olduk.

Blok diyagrama yerleştireceğiniz bileşeni Quick drop diyalog kutusunu kullanarak da bulabilirsiniz. Quick Drop diyalog kutusunu menü çubuğundan View >> Quick Drop ifadesine yada klavyeden Crtl + Space tuşlarına basarak açabilirsiniz. Quick Drop diyalog kutusu açıldıktan sonra ekleyeceğiniz bileşenin ismini arama kutucuğuna yazıp, enter'e basmanız yeterli olacaktır.

Artık gerekli bağlantıları yapabiliriz.

Anasayfa | Fpga | VHDL | VHDL Sözlüğü | Embedded Sistem | Android | Sayısal Tasarım | Simulasyon | PCB | Örnekler | Forum | İletişim
Copyright © 2010-2013 FPGAnedir. All Rights Reserved.